ČO JE TO MIKROBIÓM?

14.03.2022

Čo je to mikrobióm?

Pravdepodobne už poznáte pojem mikroflóra, ktorý bol v minulých rokoch propagovaný v reklamách na jogurty a predstavuje rastlinnú časť mikrobiómu (flóru). Mikrobióm je presnejšie pomenovanie mikrobiálneho spoločenstva, pretože zahŕňa všetkých "mikroobyvateľov", ktorí žijú v ľudskom tele alebo na ňom. Skladá sa z baktérií, kvasiniek, vírusov, húb a prvokov. Všeobecne platí, že čím je mikrobióm bohatší a rozmanitejší, tým lepšie.

Sú mikroorganizmy škodlivé?

Súčasťou mikrobiómu sú mikroorganizmy, ktoré vám prospievajú, ale aj škodia. Mikróby spôsobujúce choroby sa nazývajú patogénmi a v porovnaní s "dobrými" a zdraviu prospešnými mikroorganizmami je ich málo, ale aj tak dokázali mikróbom pošramotiť povesť.

Pritom drvivá väčšina mikróbov v tele pracuje vo váš prospech. Pomáha s trávením, podporuje imunitnú odozvu a priaznivo ovplyvňuje celkové fungovanie tela, pretože vaša telesná schránka je aj ich domovom. Preto je v ich vlastnom záujme, aby všetko šľapalo, ako má.

Mikrobióm má vplyv nielen na trávenie, ale aj na psychickú pohodu.

Mikrobióm sa nestará "iba" o trávenie, teda o metabolicko-biochemický proces, ktorý zaisťuje získavanie živín z prijatej potravy, ale aj o správne fungovanie imunitného systému. Ovplyvňuje aj vašu hmotnosť, rozvoj alergií, zápalových a autoimunitných ochorení.

Pokiaľ je mikrobióm zdravý a v rovnováhe, poradí si aj s väčšinou choroboplodných patogénov, podporuje imunitnú odozvu organizmu, takže škodlivé mikróby sú zničené hneď v zárodku.

Mikrobióm tiež komunikuje s hlavnou riadiacou jednotkou v tele, teda s mozgom. K tomu používa os mozog - črevo. Zjednodušene sa dá povedať, že pokiaľ nie je v čreve mikrobiálna rovnováha, pocítite to aj na svojej nálade a psychickom rozpoložení.

Čo mikrobiómu škodí a ako ho podporiť.

Aby všetko fungovalo tak, ako má, musí byť mikrobióm bohatý a v rovnováhe, čo je v živote moderného "západného" človeka problém kvôli prehnanej hygiene, nedostatočne bohatej strave a nadužívaniu antibiotík.

Nakŕmte svoju mikrobiotu.

Bohatosť mikrobioty v tele decimuje predovšetkým málo pestrá a nevhodná strava. Priemyselne spracované potraviny sú chudobné ako na mikróby samotné, tak na potravu, ktorá udržuje "domácu" mikrobiálnu populáciu pri živote.

Veľký podiel na stave mikrobiomu má strava. Tá by mala byť predovšetkým pestrá, plná ovocia, zeleniny, strukovín, kvasených mliečnych (jogurty, kefíry, cmar), nemliečnych výrobkov a potravín bohatých na vlákninu - semienka, naklíčené zrná, celozrnné vločky, lupienky, cestoviny a nelúpaná ryža. Inými slovami naša strava by mala obsahovať probiotiká a prebiotiká.

Probiotiká sú nepatogénne mikroorganizmy, ktoré podporujú zdravé fungovanie ľudského tela. Do tela ich môžete dodávať ako stravou (kvasené potraviny všetkého druhu - kapusta, kvasáky, mliečne produkty, kombucha), tak pomocou doplnkov stravy - probiotík.

Prebiotiká sú krmivom pre črevný mikróbiom. Ide predovšetkým o vlákninu. Tú vaše telo nedokáže stráviť a vďaka tomu sa dostane až do hrubého čreva, kde nakŕmi vaše mikrobiálne spoločenstvo. Keď jete potravu chudobnú na vlákninu, váš mikrobióm trpí hladom a umiera.

Nepreháňajte to s dezinfekciou.

Kvôli patogénom panuje medzi ľuďmi presvedčenie, že všetky mikroorganizmy sú zlé a je potrebné sa ich zbavovať. Na trhu sú k dostaniu agresívne čistiace, umývacie a pracie prostriedky, ktoré sľubujú, že udržia vašu domácnosť, bielizeň aj ruky v úplnej čistote. Na etiketách hlásajú, že zničia až 99,9 % mikroorganizmov.

Pritom je väčšina mikróbov, ktorí sa v domácom prostredí vyskytujú, pre vaše zdravie neškodná a do istej miery aj prospešná, takže sa tým zbytočne ochudobňujete.

Doma to nepreháňajte s agresívnou chémiou. Po návšteve verejných miest, ako je obchod, úrad, pošta si ruky určite umyte, odtiaľto si môžete priniesť choroboplodné patogény. V prípade, že sa hráte so svojim psom, boli ste na záhrade, kde sa nepoužívajú chemické hnojivá a postreky, s dezinfekciou rúk to nemusíte preháňať.

Dajte si pozor na nadužívanie antibiotík.

Pohromou pre mikróbiom sú aj antibiotiká a lieky, ktoré ničia mikroorganizmy, a to nielen tie škodlivé, ale aj tie prospešné. Antibiotiká môžu narušiť črevný mikrobióm až na 6 mesiacov. Preto zvážte vždy pridať správnu kombináciu probiotík a prebiotík. 

Trápi vás zápcha, akné, atopická dermatitída, zvýšená priepustnosť čriev, plynnatosť, nafukovanie, zavodnenie, hormonálna nerovnováha, častá chuť na sladké ... ? Správnou kombináciou probiotík a prebiotík vieme vo veľa prípadoch problémy vyriešiť alebo zmierniť ich príznaky. 

Ak máte záujem o bezplatnú a nezáväznú konzultáciu, neváhajte ma kontaktovať.