DETOXIKÁCIA - OČISTA TELA OD ŠKODLIVÍN

24.03.2022

Už ste to slovo určite tiež počuli, možno ste premýšľali, čo presne znamená. Alebo ste v tom naopak už skúsení a robí to vášmu telu aj psychike veľmi dobre. Reč je o detoxikácii, čiže očiste tela. A nielen tela -ale aj mysle, domácnosti, šatníka,... .

Je skrátka dobré mať všade poriadok, pretože všetko je spolu previazané. Ono to potom naozaj ide ruka v ruke - keď sa očistíte zvnútra, už nebudete chcieť neporiadok všade okolo seba. Ani vo svojej mysli. A keďže práve teraz na jar je najlepšie obdobie, kedy sa do takéhoto veľkého upratovania pustiť, poďme si spoločne povedať o detoxikácii pár slov.


Čo je to detoxikácia a ako poznám, že ju potrebujem?

Len v hrubom čreve dospelého človeka sa nachádza tri až päť kilogramov nestrávených a usadených zvyškov potravy!

Po čase sa v našom organizme nahromadia toxické látky a škodlivé mikroorganizmy, ktoré značne oslabujú imunitný systém, preto je dôležité neustále pracujúcemu telu dopriať poriadny detox.

Voda, ktorú pijeme, vzduch, ktorý dýchame i potraviny, ktoré jeme obsahujú množstvo škodlivých chemikálií (toxínov), ktoré sa denne dostávajú do nášho organizmu. Hoci v ľudskom organizme fungujú mechanizmy samočistenia, postupne zlyhávajú a nedokážu priebežne odstraňovať z tela odpad. Ten sa ukladá v jednotlivých orgánoch a bunkách. Imunitný systém je preťažený - vzniká množstvo zdravotných problémov. 

Naše telo je veľmi múdre, a pre svoju očistu má určité mechanizmy a orgány, ktoré nás zbavujú škodlivín. Ide predovšetkým o pečeň, ktorá filtruje všetky toxíny zo stravy a z liekov. Črevá majú za úlohu všetko z tela odvádzať a lymfatický systém, ktorý zachytáva cudzie toxíny, mikroorganizmy a vstrebáva tuky. Ale sú tu samozrejme aj ďalšie orgány, všetko je spolu prepojené.


Ako spoznáte, že je na čase svoje telo očistiť?

Varovné signály zanesenia organizmu:

  • alergia alebo neznášanlivosť určitých potravín
  • zlý dych, páchnuce plyny a stolica
  • zápcha, hnačka, hrudkovitá stolica, nepravidelný pohyb čreva
  • časté preťaženie, chrípka, prechladnutie
  • nadúvanie alebo plynatosť, časté poruchy tenkého čreva
  • časté bolesti hlavy z neznámych príčin
  • všeobecné bolesti, ktoré migrujú z miesta na miesto
  • neznášanlivosť mastných jedál
  • nízka energia, strata vitality z neznámej príčiny
  • bolesť v dolnej časti chrbtice
  • znížená odolnosť voči infekciám
  • potreba dlhého spánku
  • bolesť v pečeni alebo v žlčníku
  • pred menštruačný syndróm (PMS), zapálený prsník, vaginálne infekcie
  • kožné problémy: vyrážky, uhrovitosť, akné

Jazyk môže indikovať problémy v tele:

Jazyk je orgánom chuti a začiatkom tráviaceho traktu. Môžeme ho označiť za zrkadlo celého tráviaceho ústrojenstva. Čistý ružový jazyk je známkou čistoty tráviacich orgánov, a naopak - akýkoľvek povlak je svedectvom o ich znečistení.

Sčervenený, žltkastý alebo zelenkastý povlak jazyka ukazuje na poruchy v metabolizme, hnedo-čierne sfarbenie indikuje narušenie pohybu natráveniny a jej rozkladu.

Najčastejšie sa u ľudí vyskytuje biely povlak, ktorý oznamuje toxicitu v tráviacom trakte.


Detoxikačné orgány a ako ich podporiť?


Pečeň - prirodzenú očistu pečene podporí predovšetkým dostatočný pitný režim, čerstvo odšťavené zeleninové šťavy, citrónová šťava alebo pečeňové čaje. Z byliniek sa hodí napríklad ostropestrec mariánsky.

Črevá - je dôležité myslieť na našu črevnú flóru, posilňovať ju, aby bola schopná bojovať s votrelcami a správne spracovať prechádzajúcu potravu. Nie nadarmo sa hovorí, že črevá sú náš druhý mozog - to, v akom stave máme črevá, môže ovplyvňovať aj našu náladu. Vhodné sú cielene mierené probiotiká a prebiotiká, ľanové semienka, vláknina, ľahká zdravá strava a dostatok tekutín.

Lymfatický systém - ak sa cítite opuchnutá, unavená a podráždená, dajte pozor. Na vine môže byť stagnujúca lymfa. Potom je fajn zájsť si na lymfatickú masáž a lymfu podporiť aj prebiotikami a bylinkovými čajmi. Tok lymfy podporia tiež miernejšie športy, ako je svižná chôdza alebo plávanie.


Očistné potraviny a potravinové doplnky

Zelené potraviny:

Zelené superpotraviny, potraviny bohaté na vitamíny, minerály, enzýmy a vlákninu priaznivo ovplyvňujú naše zdravie. Sú skvelé pre vegetariánov, pretože obsahujú dostatok bielkovín. Zelené superpotraviny pútajú na seba toxíny a prirodzenými cestami ich odvádzajú z tela preč. Ich dôležitou súčasťou je chlorofyl, teda zelené farbivo, ktoré má zaujímavé vlastnosti pre naše zdravie.

Medzi superpotraviny patrí aj Aloe vera - patrí medzi sukulenty známe pre svoju schopnosť zadržiavať dostatok vody a živín. Existuje viac ako 200 druhov aloe, ale iba 3 až 4 druhy obsahujú účinné látky. Probiotika Vitality obsahujú tú, ktorá je mnohými považovaná za najúčinnejší - Aloe Barbadensis (Miller). Tento druh Aloe je pôvodom z Mexika a pri jeho pestovaní sa nepoužívajú žiadne chemické hnojivá. Nositeľa zázračných účinkov Aloe vera nájdeme v strede jej listov. Je ním polotekutý priehľadný gél obsahujúci rad účinných látok, ktoré prinášajú celé spektrum účinkov. Medzi najvýznamnejšie látky patria špecifické polysacharidy, enzýmy, vitamíny, minerály a stopové prvky, organické kyseliny, aminokyseliny, steroly a ďalšie.

Vláknina:

Vláknina podporuje zdravé zažívanie, pomáha prečistiť najmä naše črevá.  Nová generácia probiotíkprebiotík na báze upravených, enzymaticky ztekutených čakankových fruktooligosacharidov prispieva k prirodzenej obnove črevnej mikrobioty. Pôsobí vo všetkých častiach čreva, ako v tenkom, tak hrubom. Túto vlákninu nevie naše telo využiť, stráviť ani vstrebať. Je však dôležitou živinou pre prospešnej črevnej baktérie v našich črevách. Okrem toho podporuje množenie baktérií bifidogenního typu v črevách.

Prirodzeným zdrojom vlákniny je zelenina, ovocie, strukoviny a orechy. Vlákninu naopak nezískame zo živočíšnych zdrojov. Výhodné je konzumovať ovocie vcelku, ktoré obsahuje práve vlákninu potrebnú pre črevo. 

Odporúčaná denná dávka vlákniny je pre dospelého človeka stanovená na 30-35 gramov.


Pitný režim:

By sa mal počas detoxikácie zvýšiť dvojnásobne, aby mohli tekutiny odplavovať rozpustené toxíny. Najlepšie je piť čistú vodu, ktorá odplavuje z buniek splodiny bunkového metabolizmu. Vhodné je piť čaje a extrakty z bylín ako sú žihlava, púpava, echinacea, lopúch, breza a iné. Nie sú vhodné sýtené nápoje a najmä nápoje s obsahom cukru a chemikálii (napr. fosforečnanov). Vhodné môžu byť aj ovocné šťavy, ale riedené vodou. Podporné účinky na čistenie organizmu má aj petržlen, cesnak, rebarbora a vinič. 

Žiaden alkohol, žiadne cigarety!

Nevhodné je konzumovať alergizujúce potraviny (mlieko, vajíčka), vnútornosti, červené mäso, vyprážané jedlá, rafinovaný cukor.

Ideme do detoxu?