FLUKTUÁCIA váhy
Denné kolísanie hmotnosti je normálne.
Priemerná hmotnosť dospelého človeka sa kolíše 2 až 3 kg za deň.
Váha závisí od toho, čo a kedy jeme, pijeme, cvičíme a dokonca aj spíme.
Každú minútu v našom tele prebieha na tisíce rôznych funkcií.
Pamätajme, že hlavným cieľom nášho tela je každý deň udržať nás nažive, nie chudnúť.
Možné príčiny fluktuácie váhy:
1. Denný príjem potravy a vody
Naša hmotnosť závisí od počtu kalórií, ktoré skonzumujeme v porovnaní s počtom kalórií, ktoré spálime. Niektoré výskumy naznačujú, že naša váha je najvyššia v nedeľu večer, po víkende jedenia alebo pitia alkoholu, a najnižšia v piatok ráno. Naša priemerná týždenná váha je preto asi najpresnejšia v stredu ráno.
Bez ohľadu na kalorický obsah, všetky potraviny a nápoje niečo vážia. Vypitie pohára vody dodá nášmu telu váhu, pretože voda má váhu. To isté platí pre zeleninu v našom šaláte. Zdravé potraviny a voda však prechádzajú našim telom rýchlo, takže vyvážená strava môže znamenať menšie výkyvy. Potraviny s vysokým obsahom sacharidov, sodíka a tuku naše telo spracováva a vylučuje dlhšie.
2. Nadúvanie
Jedlo s vysokým obsahom soli a sacharidov môže spôsobiť, že naše telo zadržiava vodu. Naša váha môže stúpať až kým nadúvanie neustúpi. Nadúvanie môžeme minimalizovať tým, že obmedzíme sladké nápoje a spracované potraviny. Pridanie potravín bohatých na draslík a horčík do našej stravy môže tiež pomôcť vyrovnať hladinu sodíka a tým zmierniť nadúvanie.
3. Vylučovanie a zápcha
Naše telo využíva potraviny a tekutiny na hydratáciu a energiu. Po úspešnom získaní nutričných látok z našej potravy, telo začne vylučovať zvyšky ako hlien, pot, moč a stolicu. To môže spôsobiť mierny pokles hmotnosti.
Opačným prípadom je zápcha. Príčiny zápchy môžu byť rôzne. Je dôležité mať všeobecnú predstavu o fyziológii našich čriev: táto veľká svalová trubica potrebuje určitý objem stolice, aby dostala potrebné "impulzy" na transport črevného obsahu ďalej. Ak v našej strave chýba napučiavacia vláknina a potrebné množstvo tekutín, chýba potrebný objem stolice. Ak je príjem tekutín príliš nízky, črevo odoberá vodu zo stolice, čo sťažuje jej ďalší transport - výsledkom je zápcha.
4. Iné faktory
Strava hrá hlavnú úlohu v denných výkyvoch hmotnosti, ale k pohybu nahor a nadol môžu prispieť aj iné faktory.
Cvičenie - výdaj energie pri cvičení spaľuje extra kalórie a to môže viesť k strate hmotnosti. Ak však telo dostatočne hydratujeme, možno neuvidíme okamžitý úbytok hmotnosti na našej váhe. Je to preto, že voda, ktorú vypijeme, nahrádza vodu, ktorú sme stratili potom. Voda však neobsahuje žiadne kalórie a nespôsobuje priberanie. Cvičenie spaľuje kalórie, takže ak spálime viac kalórií, ako zjeme a vypijeme, schudneme.
Upozornenie: ak ste nedávno začali civčiť alebo ste zmenili tréningový plán, môžete si všimnúť mierny prírastok hmotnosti, ktorý je spôsobený krátkodobým zadržovaním vody.
Lieky - niektoré lieky spôsobujú, že naše telo zadržiava vodu, zvyšuje chuť do jedla alebo mení náš metabolizmus.
Menštruačný cyklus - náš menštruačný cyklus môže spôsobiť, že naše telo zadržiava viac vody v určitých obdobiach mesiaca, čo vedie k miernemu nárastu hmotnosti. Prvý deň menštruácie si môžeme všimnúť, že naša hmotnosť je o niečo vyššia ako normálne. Naša normálna denná hmotnosť by sa mala vrátiť k priemeru v priebehu niekoľkých dní od začiatku cyklu
Príjem alkoholu - alkohol spomaľuje trávenie. Okrem toho alkohol obsahuje kalórie, ktoré možno ani nepočítame do nášho denného kalorického príjmu.
Choroba a stres - váha môže stúpať alebo klesať v dôsledku zápalu alebo choroby (ako je aj napr. chrípka) alebo v dôsledku chronického stavu organizmu. Niektoré chronické zápaly a choroby váhu zvyšujú (napr PCOS, nedostatočná činnosť štítnej žľazy), niektoré váhu znižujú (napr diabetes I, Crohnova choroba).
Nedostatok spánku - už nie je žiadnym tajomstvom, že ľudské telo potrebuje približne 8 hodín spánku denne. Nie je to však len otázka dĺžky spánku, dôležitá je aj kvalita nočného odpočinku. Nekvalitný spánok ohrozuje zdravie, a navyše spôsobuje aj priberanie.
Kedy sa vážiť:
Naša najnižšia váha dňa bude po prebudení a po vyprázdnení. Môžeme sa vážiť aj v inom čase ale pre presné meranie musíme pokračovať vo vážení sa v tom istom čase a na rovnakej váhe.
Vážením sa počas dňa sa nezmerajú celkové pribraté ani schudnuté kilá, ale pomôže nám pochopiť celkové kolísanie našej hmotnosti počas dňa.
Aby sme schudli, potrebujeme spáliť viacej energie ako jej prijmeme - musíme byť v kalorickom deficite.
Je potrebné sa vážiť vždy v rovnakú dennú dobu. Váha však nie je jediným meradlom nášho úspechu, najmä keď cvičíme. Fyzickú zmenu možno vidieť na oblečení a ubúdajúcimi centimetrami v páse, v bokoch,... vidíme ako sa naše telo mení.
Váha však nie je jediným spôsobom, ako posúdiť naše celkové zdravie. Môžeme napríklad porovnať úroveň svojej kondície sledovaním srdcovej frekvencie v pokoji a pri kardio aktivite.