SYNDRÓM zvýšenej črevnej priepustnosti

20.05.2022

Syndróm zvýšenej črevnej priepustnosti síce postihuje črevný trakt, má ale vplyv na vznik celého radu ochorení - chronickej únavy, alergií, zápalov, autoimunitných ochorení, syndrómu dráždivého čreva, srdcovo-cievnych chorôb... . S ohľadom na životný štýl, ktorý v súčasnej dobe väčšina z nás vedie, sa tento problém vyskutuje čoraz viacej a je preto potrebné mu venovať pozornosť.

Sliznica čreva tvorí pomerne veľkú plochu. Na jej povrchu sa nachádza tenká vrstva buniek, ktorých hlavnou úlohou je kontrolovať vstrebávanie látok zo stravy. Tieto bunky sú v tesnom spojení a sú súčasťou siete bielkovín. Táto bielkoviná sieť má na základe aktuálnej potreby schopnosť zväčšovať alebo zmenšovať priestor medzi jednotlivými bunkami sliznice, a to za účelom prepustiť cez črevnú stenu živiny z čreva do krvného obehu a nestrávený zvyšok potravy putuje do hrubého čreva. Za normálnych okolností je veľkosť týchto medzier pomerne malá a nedochádza k prepúšťaniu zle metabolizovaných živín, prípadne akýchkoľvek toxínov do nášho tela. To, čo by sa do krvi dostať nemalo, zostáva v črevách a je následne vylúčené. Pokiaľ ale dôjde k narušeniu kontinuity tejto vrstvy, vznikajú väčšie otvory. Cez stenu čreva sa začnú vstrebávať toxíny, ktoré poškodzujú zdravú rovnováhu v tele. Vzniká syndróm zvýšenej priepustnosti čriev (zvýšená permeabilita čriev). 

Narušenie črevných spojov a následné presakovanie do tela môže mať rôzne následky:

- zápaly - kĺbového aparátu, srdcovo-cievneho systému, vylučovacieho ústrojenstva, tráviaceho traktu (napr. syndróm dráždivého čreva)

- infekcia dýchacích ciest

- kožné problémy - ekzémy, akné

- potravinové intolerancie a alergie


Zvýšená črevná priepustnosť súvisí s chronickými a autoimuninými ochoreniami:

- Crohnova choroba

- ulcerózna kolitída

- reumatoidná artritída

- astma

- roztrúsená skleróza

- Parkinsonova choroba

- celiakia

- cukrovka I. typu

- zlá funkcia štítnej žľazy

- metabolický syndróm


Zvláštnou kapitolou pri zvýšenej priepustnosti čriev je vzťah k funkciám mozgu. Ukazuje sa, že narúša rovnováhu v komunikačnom kanáli črevo-mozog, čo vedie k niektorým psychickým ochoreniam (úzkosti, depresie, bipolárna porucha, sleduje sa aj vzťah k autizmu).

Pre riešenie (alebo aj predchádzaniu) tohto problému je potrebné najprv pochopiť, aké sú príčiny vzniku syndrómu. Medzi bežné patria:

1. zlé zloženie stravy

2. stres

3. užívané lieky (analgetiká, antibiotiká, kortikoid, ...)

4. prítomnosť chronického zápalu v tele

5. porucha fungovania mikrobioty (nášmu mikrobiómu chýba rozmanitosť)


Vplyv stravy na priepustnosť črevnej steny

Pre lepšie pochopenie, rozdeľme stravu vo vzťahu k syndrómu priepustných čriev na dve časti:

1. Faktory v strave, ktoré podporujú vznik syndrómu:

Prebytok sacharidov- platí to pre sacharidy komplexné aj jednoduché (podporujú rast kvasiniek a patogénnych baktérií, ktoré potom produkujú toxíny a poškodzujú bunky črevnej výstelky). V tomto smere je výhodné znižovať ich podiel v strave, a to na úroveň, ktorá danému jedincovi vyhovuje. Neznamená to, že najlepším variantom sú nízkosacharidové diéty. Cieľom je, aby strava nebola príliš vysokosacharidová, tzn. podiel polysacharidov i cukrov bol primeraný energetickým potrebám a súčasne aby boli čo najmenej upravené. Pri cukroch to nie sú len jeho rafinované formy, ale napr. aj prebytok fruktózy (ovocného cukru), ktoré sú súčasťou vysoko koncentrovaných sirupov, prípadne sladených nápojov.

Zvýšený príjem alkoholu - platí to všeobecne o všetkých zdrojoch alkoholu, teda aj pive a víne.

Priemyselne spracované potraviny s obsahom niektorých aditív - popri konzervačných látkach sú to aj emulgátory a organické rozpúšťadlá. Vzhľadom na to, že črevo porušujú priamo, je vhodné obmedziť potraviny v ktorých sa najčastejšie vyskytujú.

- pekárenské ultraspracované výrobky (jemné pečivo, dezerty)

- ultraspracované mliečne a vaječné produkty

- čokoládové výrobky

- omáčky

- krémy

- zmrzliny

- margaríny

- niektoré údeniny (párky)

Nedostatok vlákniny - jej deficit znižuje aktivitu probiotických mikroorganizmov v črevách a dáva priestor na premnoženie patogénov, ktoré neprispievajú k regenerácii poškodenej črevnej sliznice.

Nedostatok niektorých vitamínov a minerálov -predovšetkým vitamín D a zinok.

Prebytok lepku a kazeínu - tieto bielkoviny samy o sebe nie sú "zlé". Záťažou pre vnútorné prostredie čreva sa stávajú v okamihu, keď je ich podiel v strave príliš vysoký. Pri mliečnych výrobkoch je voči sliznici čreva najviac agresívny A1 beta-kazeín. Platí ale, že primerané množstvo kyslých produktov by nemalo robiť výraznejšie problémy (obsahujú probiotiká a mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré majú pozitívny vplyv na fungovanie črevného traktu).

Vysoký podiel antinutričných látok - najčastejšie sa citujú fytáty a lektíny. Lektíny sú na cukry viazané bielkoviny, ktoré pôsobia ako prirodzený obranný systém rastlín. V črevnom trakte sa lektíny vedia prichytiť na sliznicu, ktorú poškodzujú a spôsobujú rozvoj zápalu. Významným zdrojom lektínov sú pšenica, ryža alebo sója.


2. Úprava zloženia stravy a obnovenie mikrobiómu - prevencia a podporná liečba syndrómu priepustných čriev

Existuje niekoľko jednoduchých zásad, podľa ktorých je možné stravu upraviť tak, aby výsledok viedol k nastoleniu a udržaniu rovnováhy funkcie buniek črevnej sliznice. Vždy treba vychádzať z toho, či riešime prevenciu, alebo už vzniknutý problém.

Úprava stravovania, ktorá cieli na ovplyvnenie funkcie črevnej sliznice, zahŕňa niekoľko jednoduchých pravidiel:

- najprv je potrebné sa zbaviť potravín o ktorých vieme, že daný problém spôsobujú alebo ho podporujú

- náš jedálniček bude tvorený len takými potravinami, ktoré sú voči črevnému traktu bezproblémové

- upraviť pomery makroživín (sacharidy, bielkoviny, tuky, vláknina) 


Úprava mikrobiómu: 

Čo najčastejšie zaradiť do nášho denného príjmu:

- čerstvé ovocie a zeleninu

- celozrnné potraviny

- Omega 3 (semiačka, super potraviny)

- fermentované (zakysané) mliečne výrobky

- aromatické superpotraviny (cesnak, cibuľa, šalotka)

- strukoviny

- šampiňóny, morské riasy, brokolica 

- prírodné probiotiká a prebiotiká, napr. Harmonelo PROBIO + Harmonelo CBD